FAQ


Sprawdź odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące naszych produktów.

DRAM

Sprawdź jakie maksymalne częstotliwości oraz standard modułów pamięci obsługuje płyta główna Twojego komputera. W przypadku modułów pamięci IRDM RGB DDR4 Twoja płyta główna powinna być kompatybilna ze standardem pamięci DDR4 i obsługiwać minimalną częstotliwość na poziomie 3600 MHz lub (może, w przyszłości…?) wyższym 😊

Każdy komputer obsługujący moduły DDR4 posiada przynajmniej 2 lub 4 gniazda pamięci na płycie głównej. Płyta powinna posiadać oznaczenia na płytce drukowanej (obok gniazd) z odpowiednią kolejnością montażu KITów, np. B1-A1*-B2-A2, gdzie wyróżniona pozycja jest pierwszym slotem (w tym wypadku A1), a jej parą, czyli drugim slotem jest A2.

Zwróć również uwagę, którą stroną wkładasz moduły do komputera. Złącze modułów DDR4 jest asymetryczne, można je zatem zamontować tylko w jeden określony sposób by nie uszkodzić pamięci oraz płyty głównej. Zatem zanim wepniesz moduł do gniazda, dopasuj złącze „na sucho” i dopiero wtedy zamontuj je w slocie.

Moduły po włożeniu do komputera świecą automatycznie w trybie RAINBOW. Jeśli chcesz sterować trybem podświetlenia pamięci IRDM DDR4 RGB, skorzystaj z wybranego oprogramowania (MSI – Mystic Light RGB, GIGABYTE – RGB Fusion, ASUS – Aura lub ASROCK – RGB Sync) umożliwiającego zmianę podświetlenia modułu. Rekomendujemy wykorzystanie oprogramowania producenta posiadanej przez Ciebie płyty głównej. Wszystkie oprogramowania służące do sterowania podświetleniem bardzo łatwo znaleźć bezpośrednio na stronie producenta.

By moduły pamięci współpracowały z pamięciami np. innego producenta, musisz zwrócić szczególną uwagę na organizację kości, częstotliwość oraz opóźnienia (CL, CAS LATENCY) – parametry te muszą być jednakowe dla wszystkich modułów pamięci zainstalowanych w płycie. Reguła ta jednak nie dotyczy funkcji podświetlenia RGB. Nie możemy zagwarantować, że moduły RGB różnych producentów będą ze sobą współpracować zwłaszcza przy użyciu jednego oprogramowania.

Dobranie modułów o różnych parametrach w najlepszym przypadku skutkować będzie pracą wszystkich modułów z prędkościami i opóźnieniami najsłabszego z nich. Istnieje również gorszy scenariusz, w którym to komputer lub laptop może się w ogóle nie uruchomić.

Należy zwrócić uwagę, aby pamięci były zbudowane na układach o takiej samej organizacji kości oraz muszą być zainstalowane w odpowiednich slotach na płycie głównej (z reguły oznaczone są te sloty tym samym kolorem). Rozmieszczenie modułów różni się w zależności od płyty głównej dlatego, aby poprawnie to wykonać należy odczytać kolejność z instrukcji obsługi płyty lub wprost z płyty głównej (oznaczenia powinny znajdować się przy slotach pamięci RAM).

Single oraz dual rank są określeniami opisującymi jedną z cech budowy modułu pamięci. Zamontowane na module pamięci układy grupowane są w tzw. ranki, których ilość zależy od liczby zastosowanych układów oraz rodzaju płytki drukowanej. Moduły konsumenckie posiadają zazwyczaj jeden lub dwa ranki. Ze względu na wymagania płyt głównych stanowiących bazę każdego komputera, należy podczas zakupu modułów pamięci zwrócić uwagę na obecną konfigurację komputera, zapoznać się z instrukcją obsługi płyty głównej, a następnie dobrać właściwy moduł. Nowsze modele płyt głównych w większości cechują się poprawną współpracą z modułami single oraz dual rank niezależnie od slotu instalacji modułu.
Moduły pamięci Goodram oraz IRDM single rank posiadają dodatkowe oznaczenie w PN produktu w postaci litery S przed znakiem /, z kolei moduły Dual rank naturalnie tej litery w nazwie produktu nie posiadają (np. GR3200D464L22S/8G lub IRP-K3600D464L18/16G).

Problem z prawidłową pracą bądź uruchomieniem nowej pamięci RAM może wynikać z następujących czynników:
- niekompatybilności pamięci z płytą główną (niewłaściwa pojemność, organizacja, szybkość)
- błąd BIOS-u
- uszkodzenie pamięci
Zalecamy, by w pierwszej kolejności sprawdzić kompatybilność urządzeń oraz poprawność funkcjonowania i ustawienia BIOS dla danej konfiguracji. W tym celu wystarczy zresetować ustawienia BIOS wyjmując baterię płyty głównej lub używając dwóch złącz na płycie głównej (tzw. "jumper") - aby dowiedzieć się więcej, zajrzyj do instrukcji obsługi Twojej płyty głównej.

Jeżeli płyta główna/procesor obsługuje dany typ pamięci, to dołożenie drugiej pamięci innego producenta z reguły nie stanowi problemu. Jednak, aby pamięci działały poprawnie w trybie dual channel, zalecane jest instalowanie dwóch pamięci tego samego typu czyli o tej samej pojemności, tych samych timingach oraz organizacji kości (moduły Single Rank lub Dual Rank). Marka IRDM zaleca użycie modułów pamięci z oznaczeniem DC, ponieważ są to specjalnie przygotowane moduły do pracy dwukanałowej na etapie produkcji i w takich parach również są testowane.

Opieramy budowę naszych pamięci o komponenty największych światowych producentów chipów, min. Micron, Hynix, Nanya oraz Samsung.

Te informacje można sprawdzić, wchodząc bezpośrednio na stronę producenta płyty. Podana jest tam specyfikacja pamięci kompatybilnych z daną płytą główną.

Produkcja pamięci Play została zakończona, a w jej miejsce rozpoczęliśmy produkcję pamięci IRDM charakteryzujących się wyższą częstotliwością.
Wybrane modele pamięci IRDM dostępne są tej samej konfiguracji co modele serii Goodram Play.


SSD

Rzeczywista pojemność nośnika pamięci uwarunkowana jest względami technologicznymi. W przypadku nowszych technologii NAND FLASH kontroler rezerwuje więcej przestrzeni na obsługę i realizację zadań, które pojawiają się w trakcie użytkowania pamięci. Jako że najnowsze pamięci Flash wymagają większych struktur systemowych, kontroler wykorzystuje dodatkową przestrzeń w celu zapewnienia poprawnego działania algorytmów równomiernego zużycia komórek Flash (tzw. „wear levelling”). W praktyce dla klienta oznacza to dłuższą żywotność pamięci, optymalizację jej pracy oraz zwiększenie bezpieczeństwa przechowywania danych.

Procent zużycia wynika z ilości zapisanych danych oraz cykli programowań/kasowań.
Często zdarza się, że pierwszy procent (z maksymalnej wartości 100% na 99%) zmienia się szybciej. Dalsza zmiana procentowa nie będzie przebiegać już tak szybko.

Wartość over-provisioning na SSD Goodram jest stały i wynosi 7% w zaokrągleniu.

Radiator ma za zadanie obniżać temperaturę dysku, co ma przełożenie na jego parametry. Użycie radiatora powoduje, że dysk osiąga znacznie później "krytyczną temperaturę", po przekroczeniu której spada prędkość zapisu.

W niektórych sytuacjach mogą być zauważalne nieznaczne spowolnienia. Ich wielkość uzależniona jest od wydajności całego systemu. Jako że procesor musi zdekodować zaszyfrowane dane, może to mieć wpływ na prędkość ładowania systemu bądź programów.

Bardzo często odpowiedzialność za zawieszenie pracy dysku może ponosić sterownik albo ustawienia zarządzania energią w komputerze.
Inną przyczyną może być intensywne wykorzystanie dysku, powodujące, że wewnętrzne mechanizmy oczyszczania/zarządzania zużyciem pamięci flash spowalniają jego pracę. Mechanizmy te są załączane w trybie oczekiwania, jednak mogą zdarzyć się przypadki, kiedy wykonują swoją pracę w czasie, w którym dysk jest użytkowany. Szczegółowe przedstawienie problemu i diagnostyka z naszej strony zazwyczaj pozwala znaleźć rozwiązanie w takich awaryjnych sytuacjach.

Tak, pamięci SSD marki Goodram są ograniczone wartością TBW.

Tak, dysk będzie pracował z interfejsem SATA II, jednak jego wydajność zostanie ograniczona do wydajności, ograniczonej interfejsem SATA II.


Karty pamięci

Przede wszystkim prosimy o sprawdzenie karty na innym urządzeniu, jeśli jest taka możliwość i zgranie danych przed formatowaniem. Warto spróbować usunąć partycję i założyć nową. Partycję można usunąć/założyć pod systemem Windows np. darmowym programem Active@ Partition Manager. Pod systemem Windows Vista/7/8 można wykorzystać narzędzie systemowe o nazwie Diskpart. Pod systemem Linux można do tego celu użyć narzędzi Fdisk, GParted lub innego.

Przejście karty pamięci w tryb tylko do odczytu świadczy o uszkodzeniu nośnika. W takiej sytuacji prosimy o złożenie reklamacji w miejscu zakupu produktu. W przypadku gubienia plików, kartę pamięci można sprawdzić np. za pomocą darmowego programu Flash Drive Tester, wykonując test read/write/compare.

Należy sprawdzić, czy system Windows nadał nazwę (literę) napędu dla karty pamięci. Można to sprawdzić w następujący sposób:
Kliknij Panel sterowania ->Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami i w razie potrzeby przyporządkuj ręcznie nazwę (literę) napędu. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, należy sprawdzić nośnik na innym komputerze bądź urządzeniu. Jeśli problem występuje także po podpięciu nośnika do innego komputera bądź urządzenia, może to wskazywać na uszkodzenie pamięci.

W pierwszej kolejności zgraj dane z karty przed jej formatowaniem, bo inaczej nastąpi ich utrata. Dalej sformatuj kartę pamięci z użyciem systemu plików exFAT lub NTFS. FAT32 ma ograniczenia co do wielkości pojedynczego pliku – plik nie może być większy niż 4 GB stąd też występujące ograniczenia we wgrywaniu dużych plików.


USB

Problemem może być wirus blokujący dostęp do pendrive. W pierwszej kolejności zgraj dane z karty przed jej formatowaniem, bo inaczej nastąpi ich utrata. Dalej należy przeprowadzić skanowanie systemu przy pomocy programu antywirusowego lub usunąć partycję / formatować np. pod Linux’em. Druga opcja to sformatowanie przy wykorzystaniu funkcji, które udostępnia system Windows. Pamięć należy sformatować z systemem plików FAT32 lub exFAT. Do formatowania nie jest potrzebne żadne specjalne oprogramowanie.

Przede wszystkim prosimy o sprawdzenie USB na innym urządzeniu, jeśli jest taka możliwość i zgranie danych przed formatowaniem. Warto spróbować usunąć partycję i założyć nową. Partycję można usunąć/założyć pod systemem Windows np. darmowym programem Active@ Partition Manager. Pod systemem Windows Vista/7/8 można wykorzystać narzędzie systemowe o nazwie Diskpart. Pod systemem Linux można do tego celu użyć narzędzi Fdisk, GParted lub innego.

Przejście pendrive'a w tryb tylko do odczytu świadczy o uszkodzeniu pamięci. W takiej sytuacji prosimy o złożenie reklamacji w miejscu zakupu produktu. W przypadku gubienia plików, pamięć USB można sprawdzić np. za pomocą darmowego programu Flash Drive Tester, wykonując test read/write/compare.

Należy sprawdzić, czy system Windows nadał nazwę (literę) napędu dla pendrive'a. Można to sprawdzić w następujący sposób:
Kliknij Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami i w razie potrzeby przyporządkuj ręcznie nazwę (literę) napędu. Jeśli problem nie zostanie rozwiązany, należy sprawdzić nośnik na innym komputerze bądź urządzeniu. Jeśli problem występuje także po podpięciu nośnika do innego komputera bądź urządzenia, może to wskazywać na uszkodzenie pamięci.

W pierwszej kolejności zgraj dane z karty przed jej formatowaniem, bo inaczej nastąpi ich utrata. Dalej sformatuj pendrive z użyciem systemu plików exFAT lub NTFS. FAT32 ma ograniczenia co do wielkości pojedynczego pliku – plik nie może być większy niż 4 GB stąd też występujące ograniczenia we wgrywaniu dużych plików.

Powodem zaistniałej sytuacji może być wirus, dlatego też zalecamy przeskanowanie pamięci programem antywirusowym. Aby uzyskać dostęp do zablokowanych plików, należy wykonać poniższe czynności (dla systemu Windows):
Ustalić nazwę (literę) dysku pendrive/karty pamięci, np. „d:”, „e:”, „f:” (można to sprawdzić w oknie Mój komputer).
Wybrać: Start>>Uruchom. Wpisać: „cmd”
Wpisać oznaczenie naszego dysku, np. „d:”, a następnie polecenie „dir /ah”. Pokażą się wszystkie ukryte pliki.
Aby uzyskać dostęp do zablokowanych plików, należy wpisać: „attrib [nazwa pliku/folderu] -r -a -s -h”