Cechy pamięci przemysłowych


Produkty GOODRAM Industrial wykorzystują najnowsze technologie, aby zapewnić niezawodność do określonej wartości TBW (Total Bytes Written). Są to najważniejsze cechy pamięci, dzięki którym można je wykorzystywać w przemyśle.

Cechy technologii flash

Komórki pamięci NAND Flash ulegają zużyciu, potencjalnie powodując przypadkowe błędy w przechowywanych danych. GOODRAM Industrial implementuje zaawansowane algorytmy (LDPC / BCH) wykrywające i naprawiające błędy, odpowiednie dla używanej technologii. Gwarantuje to wysoki poziom bezpieczeństwa danych do określonego wskaźnika TBW.

Pamięci Flash NAND mają ograniczoną liczbę cykli programów/kasowania. Aby zapewnić długie życie dla produktu, dane muszą być równomiernie rozdzielane między bloki pamięci. Pamięć przemysłowa wprowadza w tym celu zaawansowane algorytmy wyrównywania zużycia. To oznacza, że określone bloki pamięci nie ulegają zużyciu wynikłego z wielokrotnego zapisu do konkretnej lokalizacji.

W jednostkach pamięci NAND Flash niektóre bloki pamięci mogą być bezużyteczne. To występuje podczas wytwarzania urządzeń oraz ich późniejszego wykorzystania, na przykład w wyniku zużycia. Takie bloki muszą być wyłączone z użycia. Do tego celu służy cecha pamięci przemysłowych, jaką jest wynajdywanie bezużytecznych bloków pamięci i ich wyłączanie.

S.M.A.R.T. (Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology) to technologia służąca do wykonania samo-diagnozy i raportowania zorientowanego na prognozowanie i wykrywanie podstawowych błędów pracy. W przypadku dysków SSD, wyniki tej samo-diagnostyki i statystyki zużycia można uzyskać przez standardowy interfejs. W przypadku kart pamięci, takich jak karty SD, dostęp do tych danych wymaga użycia specjalnego oprogramowania.

TRIM to polecenie zdefiniowane przez standard ATA, umożliwiające informowanie kontrolera przez system operacyjny o tym, które sektory zawierają nieaktualne dane. To pozwala algorytmowi Wear levelling nie przesyłać wygasłych danych między blokami, a co za tym idzie pozwala zwiększyć czas życia dysku.

Ten termin odnosi się do pojemności pamięci niedostępnej dla użytkownika. Limit dostępnej pojemności powoduje, że mechanizmy używane do organizowania przechowywanych danych są wykorzystywane mniej często, co z kolei prowadzi do zwiększenia ilości operacji na sekundę (IOPS) i zmniejszenia mocy zapisu. Takie działanie wpływa na większą szybkość zapisu i przedłużenie żywotności urządzenia.

Interfejs SATA wykorzystuje dwa zredukowane tryby zasilania: częściowy i uśpiony. W trybie częściowym moc zużywana przez interfejs jest ograniczona do kilkudziesięciu mW, a czas budzenia jest nie większy niż 10 μs. W trybie uśpienia zużycie energii jest dodatkowo zmniejszone, a czas budzenia może wynosić do 10 ms. Tryby częściowy i uśpiony mogą być inicjowane przez host komputera (HIPM) lub urządzenie pamięci masowej (DIPM). Dyski SSD mogą również oferować tryb DevSleep, prowadzący nośnik do przejścia w stan głębokiego uśpienia (device sleep), znacznie zmniejszając przy tym zużycie energii. Zredukowane tryby zasilania umożliwiają dłuższe działanie urządzeń mobilnych bez konieczności ładowania.