Premiera dysku z interfejsem PCIe


Oferta polskiej marki powiększa się o nową linię produktową PX w ramach, której oferowane będą rozwiązania oparte o interfejs PCIe w cenie zbliżonej do SSD ze złączem SATA III.

GOODRAM PX400 to pierwszy w ofercie marki GOODRAM SSD w formacie M.2, bazujący na interfejsie PCIe 3 x2. Tworząc dysk oparty o wydajne pamięci w technologii 3D oraz kontroler Phison E8, udało się osiągnąć parametry transferu sekwencyjnego na poziomie do 1700 MB/s dla odczytu i 1050 MB/s dla zapisu oraz 200 000 operacji odczytu i 190 000 operacji zapisu na sekundę (IOPS).

Jednym z problemów, który dotyczy SSD w formacie M.2 jest zjawisko thermal throttlingu czyli ograniczanie wydajności ze względu na zbyt wysoką temperaturę komponentów. Aby je ograniczyć, na powierzchni komponentów PX400 zastosowano unikalne rozwiązanie pokrywając dysk specjalną folią składającą się z miedzi i grafitu, dzięki temu zyskaliśmy bardzo dobre odprowadzenie ciepła, jednocześnie nie zwiększając rozmiaru dysku co umożliwia jego montaż nawet w kompatybilnych ultrabookach.

Mimo funkcjonowania na rynku od dłuższego czasu produktów w formacie M.2, brakowało kompromisu, który mógłby zadowolić wielu użytkowników końcowych – mówi Wiesław Wilk, prezes Wilk Elektronik SA. Z jednej strony mieliśmy do wyboru SSD M.2 z interfejsem SATA, które nie wykorzystują pełnego potencjału nowych generacji pamięci flash i kontrolerów, z drugiej strony kilkukrotnie szybsze SSD M.2 z interfejsem PCIe 3 x4, których cena stanowiła przeszkodę dla większości zainteresowanych. PX400 stanowi idealny kompromis dostarczając nawet 3 razy lepszą wydajność od SSD SATA III, jednocześnie gwarantując zbliżony poziom cenowy – dodaje.

GOODRAM PX400 dostępny jest w pojemnościach 256, 512 GB i 1 TB. Wszystkie z pojemności dostarczane są w formacie M.2 2280, z jednostronnym umieszczeniem komponentów. Podobnie jak inne konsumenckie napędy polskiego producenta, PX400 objęty jest 3-letnią gwarancją.