Poradnik krok po kroku instalowania dysku IRDM PRO SLIM w konsoli PlayStation™ 5


Ostatnia modyfikacja: 30 czerwca 2023

Wraz z pojawieniem się najnowszej konsoli PlayStation™, producent umożliwił użytkownikom rozszerzenie pamięci urządzenia, poprzez montaż dodatkowego dysku SSD M.2 pod obudową konsoli.

W tym poradniku przedstawimy proces instalacji dysku IRDM PRO SLIM w konsoli PlayStation™ 5, aby zachować jej maksymalną wydajność, korzystając z dodatkowej przestrzeni na przechowywanie gier.

 

Sprawdź kompatybilność

Przed zakupem dysku SSD upewnij się, że dysk jest w pełni kompatybilny z konsolą PlayStation™ 5. Producent określił wymagania dotyczące rozmiaru, interfejsu i specyfikacji dysku SSD M.2.

Sprawdź, czy dysk, który zamierzasz kupić, będzie odpowiedni dla konsoli i czy sprosta wszystkim wymaganiom, jakie stawia konsola, aby uniknąć niekompatybilności.

Wybierając IRDM PRO SLIM, masz pewność, że dysk ten spełni wszystkie wymagania PlayStation™ 5 i będzie z nią w pełni kompatybilny.

Zbierz niezbędne narzędzia

Przed przystąpieniem do instalacji dysku IRDM PRO SLIM w konsoli PlayStation™ 5, przygotuj następujące narzędzia:

 1. Śrubokręt krzyżakowy – który będzie potrzebny do odkręcenia śruby mocującej zaślepkę zabezpieczającą gniazdo M.2 w konsoli oraz posłuży do poprawnego montażu dysku SSD w gnieździe M.2,
 2. Kompatybilny dysk SSD. Pamiętaj, aby wybrać dysk zgodny z wymaganiami określonymi przez producenta. Dysk SSD M.2 powinien mieć format 2280, obsługiwać prędkości zapisu i odczytu na poziomie powyżej 5500 MB/s oraz warto zwrócić uwagę na odpowiednią pojemność dodatkowego dysku – rekomendowane są dyski w przedziale od 1 do 4 TB pojemności,
 3. Miękka podkładka – pozwoli zabezpieczyć obudowę konsoli podczas montażu i demontażu przed zarysowaniami, a dodatkowo sprawi, że konsola podczas prac nie będzie zmieniać swojego położenia.

By ułatwić użytkownikom wybór odpowiedniego dysku, producenci często informują o kompatybilności z konsolą PlayStation™ 5 na opakowaniu lub na samym nośniku.

Proces montażu dysku w konsoli PlayStation™ 5

 1. Zacznij od poprawnego wyłączenia konsoli oraz odłącz ją od zasilania. Unikaj gwałtownego odłączania zasilania, ponieważ może to mieć negatywny wpływ na późniejszą pracę systemu konsoli lub bezpośrednio może doprowadzić do uszkodzenia systemowego, lub sprzętowego.
 2. Połóż konsolę na prawym bok, patrząc od tyłu konsoli i otwórz panel boczny. Aby to zrobić, należy:
  1. Położyć lewą rękę na lewy górny róg oraz prawą rękę na prawy dolny róg i w tym samym momencie nacisnąć na przeciwległe rogi obudowy.
  2. Wyczuwając moment, trzeba delikatnie przesunąć pokrywę w lewo.
  3. Następnie wystarczy podnieść pokrywę i odłożyć ją w bezpieczne miejsce.
 3. Odkręć zaślepkę zabezpieczającą złącze M.2 w konsoli PlayStation™ 5
 4. Sprawdź czy obecna w konsoli śruba, która ma pozwolić na późniejsze przykręcenie dysku, jest na odpowiedniej odległości. Jeżeli nie jest, to zmień jej położenie w zależności od dysku, który planujesz zamontować. W przypadku IRDM PRO SLIM śrubka podpierająca dysk powinna być w odległości 80 mm od złącza M.2.
 5. Włóż dysk SSD pod kątem 45° do gniazda M.2. Uważaj, bo złącze M.2 jest asymetryczne i umożliwia montaż dysku M.2 tylko jednostronnie – upewnij się, że poprawnie próbujesz zamontować dysk, aby nie uszkodzić dysku SSD lub złącza w konsoli.
 6. Dociśnij dysk do wcześniej przygotowanej śruby, która pełni rolę podstawki i przykręć go śrubą montażową.
 7. Z powrotem zamontuj i przykręć zaślepkę zabezpieczającą złącze M.2 w konsoli. Jest ona bardzo ważna, ponieważ zwiększa efektywność przepływu powietrza przez specjalne kanały powietrzne w konsoli PlayStation™ 5.
 8. Zamontuj element obudowy konsoli w odwrotny sposób do jego demontażu:
  1. Nałóż pokrywę na dedykowane wcięcia.
  2. Przesuń pokrywę w odpowiednią pozycję i dociśnij, aż usłyszysz charakterystyczny *klik*.

W ten sposób przygotowana konsola jest już uzbrojona w dodatkową pamięć, ale jeszcze nie jest w pełni gotowa do działania. Przed Tobą etap pierwszej konfiguracji nowo zainstalowanego dysku.

Konfiguracja dysku SSD

Po poprawnym zamontowaniu dysku SSD w konsoli PlayStation™ 5, konieczne jest wykonanie pierwszej konfiguracji nowego dysku SSD. Na tym etapie dane samej konsoli nie zostaną usunięte, jednak jeżeli zamontowany dysk nie był nowy i posiada już zapisane dane, to wszystkie dane dodatkowego dysku zostaną skasowane w trakcie pierwszej konfiguracji konsoli!

Zacznij od ponownego podłączenia konsoli do zasilania i uruchom ją w standardowy sposób.

Jeżeli został dobrany odpowiedni dysk, to konsola PlayStation™ 5 powinna bez problemu go rozpoznać i zaraz po uruchomieniu sama zainicjuje niezbędne procedury konfiguracyjne, które przygotują dysk do pracy. Wystarczy kliknąć „Sformatuj urządzenie SSD M.2„.

Następnie należy odczekać, aż konfiguracja nowego dysku i konsoli dobiegnie końca.

W następnej kolejności ukaże Ci się komunikat o zmierzonej prędkości odczytu dysku, który na przykładzie IRDM PRO SLIM wynosi ponad 6500 MB/s. Przypominamy, że konsola PlayStation™ 5 wymaga dysku obsługującego prędkości na poziomie minimum 5500 MB/s. Po kliknięciu „OK” przejdziesz do końcowego podsumowania.

Na tym etapie konsola i nowy dysk są w pełni gotowe do pracy, a Tobie pozostało już tylko zapełnianie sprzętu swoimi ulubionymi tytułami!

Pamiętaj, że w dowolnym momencie możesz zmienić miejsce instalacji swoich gier w zakładce
Ustawienia -> Pamięć masowa -> Miejsce instalacji.

Podsumowanie

Konsola, która została przygotowana i skonfigurowana zgodnie z naszym poradnikiem jest w pełni gotowa do działania. Wbudowany dysk nie pomieści dużej ilości tytułów typu AAA, dlatego warto rozszerzyć przestrzeń dyskową sprzętu, aby nie martwić się brakiem miejsca na nowe tytuły, które zajmują coraz więcej GigaBajtów dysku!

Jeżeli szukasz dysku dla swojej konsoli PlayStation™ 5, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą TUTAJ.

Aby poznać więcej szczegółów na temat produktów marki GOODRAM oraz IRDM zapraszamy na naszą STRONĘ.

Jeżeli masz jakieś pytania, to śmiało kieruj je na adres marketing@goodram.com lub za pomocą platformy Facebook – GOODRAM/IRDM.