Wszystko co trzeba wiedzieć o podświetleniu RGB


Ostatnia modyfikacja: 15 marca 2023

Moduły pamięci z podświetleniem RGB pozwalają szerzej spersonalizować komputer przy użyciu efektów świetlnych. Moduły IRDM DDR4 RGB posiadają 8 diod LED z możliwością dowolnej konfiguracji. Jaki to rodzaj podświetlenia? Na to pytanie odpowiemy w tym krótkim materiale.

Czym jest podświetlenie RGB?

Podświetlenie RGB (Red-Green-Blue), to rodzaj podświetlenia, które wykorzystuje trzy podstawowe kolory – czerwony, zielony, niebieski. Połączenie tych barw pozwala stworzyć szeroką gamę odcieni, która sięga aż 16 milionów kombinacji. Taki rodzaj podświetlenia jest popularnie stosowany w komputerach i w samych komponentach z początków wdrażania tego rozwiązania.

Standardowe podświetlenie RGB pozwala na wybranie tylko jednego koloru podświetlenia z tych 16 milionów kombinacji. Można wybrać dowolny kolor, jednak warto wiedzieć, że ten rodzaj podświetlenia nie pozwala na zastosowanie spektakularnych efektów świetlnych.

Jakie są różnice między RGB, a ARGB?

Podświetlenie ARGB (Adressable Red-Green-Blue), to rodzaj podświetlenia, który jest zdecydowanie bardziej zaawansowany i elastyczny w porównaniu do standardowego RGB. W podświetleniu ARGB zastosowane są diody adresowalne, które pozwalają na dowolną konfigurację poszczególnej diody niezależnie od pozostałych. Zastosowanie LED ARGB pozwala na uzyskanie większej precyzji i bardziej złożone efekty podświetlenia. Można użyć jednego z ciekawych efektów świetlnych typu „Rainbow”, „Strobe”, „Starry-Night” i wiele innych.

Dokładnie taki typ podświetlenia ARGB zostało wykorzystane w naszych modułach pamięci IRDM DDR4 RGB.

Po więcej szczegółów na temat BIAŁYCH i CZARNYCH modułów IRDM RGB można znaleźć na naszej stronie.