Karta pamięci do Androida™


Ostatnia modyfikacja: 4 września 2018

Ani rusz bez karty pamięci

Wraz z rosnącym zapotrzebowaniem na tworzenie i konsumowanie multimediów, karty pamięci stały się jednym z najbardziej niezbędnych dodatków dla urządzeń mobilnych (pod warunkiem, że te wyposażone są w odpowiednie wejścia). Jedną z kluczowych cech urządzeń z systemem Android™ jest możliwość rozszerzenia ich pamięci wewnętrznej przez zewnętrzne karty pamięci. Zawsze, kiedy użytkownicy stają przed zagrożeniem braku miejsca na swoje ulubione filmy, piosenki czy zdjęcia, mogą przenieść je na dodatkowe karty pamięci dostępne prawie w każdym sklepie.

Ze względu na znaczącą fragmentację rynku i mnogość dostępnych standardów kart, użytkownicy, którzy poszukują właściwej pamięci do swojego telefonu lub tabletu często wpadają w zakłopotanie. Dodatkowo, funkcja formatowania zewnętrznego nośnika danych jako pamięci wewnętrznej wprowadzona wraz z systemem Android 6.0 Marshmallow w 2015 roku, wymaga określonego poziomu wydajności, który osiągnąć może tylko ograniczona liczba kart pamięci dostępnych na rynku.Karta micro dla Androida

Formatowanie karty jako pamięci wewnętrznej

Użycie zewnętrznego nośnika jako pamięci wewnętrznej (Adoptable Storage) to funkcja, która została wprowadzona wraz z systemem Android Mashmallow 6.0. Umożliwia ona sformatowanie zewnętrznego nośnika pamięci tak, aby stanowił integralną część wbudowanej pamięci urządzenia poprzez połączenie dwóch obszarów pamięci w jeden. Po takiej operacji, zewnętrzny nośnik pamięci zostaje zaszyfrowany i może współpracować tylko z jednym urządzeniem. Nie może być już używany do przenoszenia danych pomiędzy innymi urządzeniami, jednak od teraz może bezpiecznie przechowywać aplikacje i prywatne dane z wykorzystaniem szyfrowania 128-bitowym kluczem AES, bazując na systemie plików Ext4.

Zaraz po podłączeniu zewnętrznego nośnika, użytkownik jest proszony o wybranie sposobu sformatowania. Nośnik może być sformatowany jako standardowa pamięć zewnętrzna, która może być użyta do przechowywania danych i przenoszenia ich między urządzeniami lub jako pamięć wewnętrzna. Jeżeli użytkownik wybierze opcję formatowania jako pamięć wewnętrzną, nośnik zostanie zaszyfrowany, a system operacyjny przeniesie na niego wybrane dane, zwalniając tym samym miejsce w pamięci wewnętrznej. Niektórzy producenci urządzeń oraz deweloperzy aplikacji nie wspierają jeszcze tej funkcji, ale według prognoz rynkowych będzie się to zmieniać.

Czy moja karta jest kompatybilna?

Specyfikacja określa, że każdy zewnętrzny nośnik danych, dopóki posiada kompatybilny interfejs, może być sformatowany jako pamięć wewnętrzna. Po sformatowaniu, nośnik staje staję się integralną częścią urządzenia i przechowuje dane systemowe. Z tego powodu zaleca się, aby nie używać tej funkcji z nośnikami, które mogą być usunięte w łatwy sposób np. pamięciami USB typu OTG. Najlepszym pomysłem będzie formatowanie w ten sposób jedynie nośników umieszczonych w bezpiecznych i stabilnych lokacjach, np. w slotach na kartę pamięci – szczególnie tych schowanych pod baterią lub dodatkowym etui ochronnym. W niektórych urządzeniach wejście na kartę pamięci i kartę SIM wygląda bardzo podobnie, więc tym bardziej zaleca się ostrożność.

Czy moja karta jest wystarczająco szybka?

W trakcie adaptacji karty pamięci do pamięci wewnętrznej, system Android przeprowadzi test, sprawdzający wydajność karty i porówna jej parametry z pamięcią wewnętrzną urządzenia. Test zweryfikuje rzeczywistą wydajność, którą można oczekiwać od zewnętrznego nośnika danych po jego przekształceniu w pamięć wewnętrzną. Jeżeli karta pamięci nie jest wystarczająco szybka, wynik testu wskaże ostrzeżenie dla użytkownika końcowego. Niektóre urządzenia mogą nawet zablokować możliwość sformatowania w ten sposób karty pamięci, jeżeli ma ona zbyt niskie parametry. Organizacja SD Association ogłosiła niedawno specyfikację SD 5.1, która wprowadziła nową klasę – Application Performance Class. App Performance Class określa jakie parametry powinna posiadać karta pamięci, aby zapewnić bezproblemowe korzystanie z niej jako pamięci wewnętrznej. W chwili obecnej istnieje tylko jedna klasa prędkości (A1), lecz wychodząc naprzeciw prognozowanym wymaganiom rynkowym, zapowiedziano już wprowadzenie kolejnych. Karty pamięci z klasą prędkości A1 zapewniają co najmniej 1500 losowych operacji odczytu i 500 zapisu na sekundę (ang. IOPS) gwarantując jednocześnie minimalną prędkość zapisu na poziomie 10 MB/s.

Oznaczenie A1 umieszczane na wszystkich kompatybilnych kartach pamięci, umożliwia i przede wszystkim ułatwia użytkownikom wybór właściwych kart pamięci do swoich urządzeń z systemem Android™. Dodatkowo, stosując to oznaczenie, producenci kart pamięci mogą w prosty sposób komunikować wydajność swoich kart używając jednego symbolu.

Rozwiązanie:

Karta pamięci GOODRAM M1A0 A1 microCARD jest kompatybilna ze standardem A1 i została zaprojektowana z myślą o urządzeniach z systemem Android™. Bazując na interfejsie UHS-I, zapewnia prędkość odczytu do 80 MB/s. Sprawdzi się więc także do przenoszenia i przetwarzania dużej ilości multimediów. Kompatybilność nie jest ograniczona tylko do urządzeń z systemem Android™ – karta współpracuje z każdym urządzeniem kompatybilnym z interfejsem SDHC. Karty GOODRAM M1A0 A1 są odporne na wstrząsy, zachlapania i promieniowanie rentgenowskie. Mogą pracować w zakresie temperatur od -25° do 85°C, a temperatura przechowania kart to zakres od -40° do 85°C. Karty objęte są dożywotnią gwarancją producenta.