Jaki typ złącza USB wybrać?


Ostatnia modyfikacja: 4 września 2018

Ewolucja złącza USB. Czy typ C™ ma jeszcze szansę zmonopolizować rynek?

Bierzemy na warsztat temat złącz USB. Po trwającym jakiś czas boomie na rozmowy o złączu typu C™ emocje już dawno opadły, ale my postanowiliśmy wrócić do tematu i uszeregować wszystkie opcje, z jakimi mamy do czynienia w przypadku złącz USB.

Branża elektroniki użytkowej od dłuższego czasu zapowiadała kres starych złączy USB, co miało się wiązać z wyrzuceniem całej palety kabelków USB osobno dedykowanych do różnych urządzeń elektronicznych i zastąpieniem ich wszystkich nowym standardem – złączem typu C™. Jego zadaniem miało być zunifikowanie funkcjonalności swoich poprzedników, dodanie nowych funkcji i likwidacja dotychczasowego problemu z dopasowaniem odpowiedniej wtyczki i gniazdka w urządzeniach, z jakich na co dzień korzystamy. Dlaczego ten typ był na ustach wszystkich i co ma zmienić w świecie elektroniki użytkowej?

Historia złącza USB

Skoro chcemy prognozować przyszłość, wróćmy na moment do przeszłości, czyli początku historii standardu USB, które zostało oficjalnie wprowadzone dwadzieścia lat temu. Jego główną rolą był transfer danych pomiędzy komputerem, a urządzeniami peryferyjnymi. Postęp technologiczny i związana z nim ewolucja sprzętu komputerowego oraz innych urządzeń elektronicznych spowodowała, że złącze USB przeszło długą drogę zmian w strukturze, wyglądzie, a nawet swojej funkcjonalności, od kiedy to USB stało się głównym środkiem do zasilania urządzeń mobilnych.

Popularność złącza USB spowodowała konieczność adaptacji tej technologii i dostosowania jej do coraz to nowszych i większych wymagań, odpowiadających nowszym generacjom systemów komputerowych, tendencji do używania coraz mniejszych urządzeń, a w końcu dopasowania standardu do specyfiki urządzeń mobilnych. Te zmiany wymagały nieustannego poprawiania właściwości USB, zapewniając większą moc ładowania, wzrost prędkości transferu danych oraz modyfikując sam wygląd wtyczki i gniazdka USB. Skoro mowa o USB, to wypada rozróżnić dwa pojęcia: standard i typ złącza. Oba tematy wymagają poświęcenia im czasu, temat standardów opisaliśmy już TUTAJ, więc nie będziemy się powtarzać i skupimy się na tym, co w tytule, czyli typy złączy.

Za określeniem typ USB kryje się fizyczny wygląd wtyczki i gniazdka, a więc i zastosowanie w określonych urządzeniach. Każdy kto posiada w domu przynajmniej kilka różnych urządzeń elektronicznych, np. smartfon, tablet, aparat fotograficzny wie, jakim kłopotem może być znalezienie w szufladzie kabelka USB z odpowiednią wtyczką, która pozwoli podpiąć docelowe urządzenia.

Ewolucja typów USB

Złącze typu C™ to najnowszy rodzaj złącza USB, który ma za zadanie zlikwidować problem poplątanych kabli, dedykowanych do różnych urządzeń, a tym samym poprawić komfort korzystania z elektroniki. Zanim jednak ten typ się pojawił, USB charakteryzowało się wieloma zróżnicowanymi wtyczkami i gniazdkami, z których najbardziej popularnym pozostało do dziś złącze typu A – płaskie, prostokątne i najczęściej spotykane w obudowie komputerów, starszych laptopów, w power bankach. Złącze typ A jednak nie jest przystosowane do komputerowych urządzeń peryferyjnych, takich jak drukarki, aparaty cyfrowe czy zewnętrzne dyski twarde. Do tego celu służyło złącze typu B, mniejsze, bardziej kwadratowe ze skośnymi cięciami przy górnej linii.

Gniazda i wtyczki typu A i B mają swoje odpowiedniki w wersji mini i micro. Standardy micro zostały wprowadzone, aby umożliwić wykorzystanie złącza USB w urządzeniach mobilnych, nieposiadających dostatecznego miejsca w obudowie dla wprowadzenia gniazda USB typu A lub B. Urządzenia mobilne są więc wyposażone w gniazdo microUSB, najczęściej typu B, co spowodowało praktyczne wyparcie z rynku microUSB typu A.

Taka ilość gniazdek i wtyczek od lat powoduje liczne problemy, z którymi niecierpliwi użytkownicy borykają się każdego dnia. Coraz powszechniejsza unifikacja i potrzeba gromadzenia różnych funkcjonalności w jednym urządzeniu, np. aparat, zegarek i nawigacja w jednym smartfonie, spowodowała rewolucyjną zmianę również w standardzie USB, jakim było wprowadzenie typu C™.

Dążenie do symetrii

Najważniejszą cechą USB typu C™, jest jego uniwersalny, symetryczny kształt, umożliwiający wpięcie złącza którąkolwiek stroną do portu. To cecha, będąca ogromnym udogodnieniem dla wszystkich, którzy cenią wygodę i szybkość obsługi. Mały rozmiar, zbliżony wielkością do microUSB B, pozwala na stosowanie złącza we wszystkich urządzeniach: od mobilnych, czyli smartfony, tablety, aparaty fotograficzne, a nawet okulary VR po wszystkie nowoczesne urządzenia peryferyjne, jakie można podpiąć do komputera.

Złącze to jest dedykowane do działania w najszybszym standardzie USB 3.1, operującym z prędkością 10 Gb/s, co umożliwia maksymalny transfer danych do 950 MB/s. Prędkość ta będzie jednak odpowiednio pomniejszona w przypadku, kiedy kilka różnych urządzeń zostanie podpiętych jednocześnie. Dodatkową korzyścią jest wsparcie dla protokołu Thunderbolt 3 oraz DisplayPort, które dają USB typu C™ możliwość zwiększenia przepustowości do 40 Gb/s, przesyłanie obrazu w jakości 4K i lepszej oraz zasilanie urządzeń z mocą 100W.

Adaptacja typu C™

Mimo wielkich oczekiwań, związanych z wprowadzeniem tego typu złącza, warto pamiętać, że unifikacja wymaga jeszcze sporo czasu i nie jest łatwym procesem. Najszybciej na zmiany reagują producenci komputerów przenośnych, którzy już umieszczają w obudowach gniazda nowego typu. Na rynku wciąż jednak istnieje wiele komputerów, które obsługują wyłącznie starsze rodzaje złączy, co wymaga od producentów pamięci tworzenia produktów, odpowiadających wymaganiom wszystkich typów wtyczek i gniazdek. Przykładem takiego produktu jest nasza pamięć USB ODD3, która posiada podwójny interfejs USB 3.0 – typu A i typu C™. Produkt pozwala przenosić dane pomiędzy komputerami i laptopami z klasycznym złączem USB, a najnowszymi ultrabookami, telefonami i tabletami, wyposażonymi już w złącze typu C™. Jest to rozwiązanie, które przez pewien czas może być idealnym łącznikiem starszych urządzeń z nowszymi i nieocenioną pomocą w migracji do USB typu C™.